Archiwum

Cezarea Filipowa a kryzys galilejski - konf. 29.09.2015

Dzisiaj na Mszy świętej usłyszeliśmy fragment Ewangelii według św. Mateusza: Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" A oni odpowiedzieli: "Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków". Jezus zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?" Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". Na to Jezus mu rzekł: "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

W okolicy Cezarei Filipowej bierze swój początek rzeka Jordan. Ze skał wypływa intensywnie źródło wody. W tej scenerii Jezus zadaje uczniom pytanie, co sądzą o Nim ludzie, a dalej, co sądzą o Nim sami uczniowie. Szymon pod wpływem łaski rozpoznał w Nauczycielu Mesjasza i Syna Bożego. Nowe imię Szymona – Piotr czyli skała lub opoka nawiązuje do obrazu okolicy, w której przebywają.

Moment i miejsce opisanego wydarzenia jest znamienne, gdyż od tej chwili następuje zwrot w publicznej działalności Jezusa. Jest to moment przełomowy, który zamyka okres zwany wiosną galilejską. Dotąd Pan nauczał gromadząc liczne rzesze ludzi, był chętnie słuchany, czynił cuda, w tym cudownie rozmnożył chleby (wtedy chciano Go obwołać królem). Ci, co byli blisko Jezusa czuli się wyjątkowymi, wybranymi, mającymi szansę na sukces. W pobliżu Cezarei Filipowej ma miejsce rozmowa z uczniami, która jest  momentem zwrotnym i określana jest jako kryzys galilejski. Ludzkie wyobrażenia uczniów zostają przekreślone.Jezus wyraźnie mówi, że będzie zdradzony, będzie cierpiał, zostanie skazany na śmierć, a po trzech dniach zmartwychwstanie. Pokazuje dalszą perspektywę swojego życia, jako Mesjasza i Syna Bożego. Przedstawia drogę, którą sam ma przebyć i na którą zaprasza swoich uczniów. Jest to perspektywa Krzyża i Zmartwychwstania ukazująca przyjście Jezusa w wymiarze ogólnoludzkim. Jezus stanie się ofiarą nie tylko za tych, którzy idą za Nim ale także za tych, którzy byli przeciw, osądzali Go i zabili. Za nich też oddaje życie i zmartwychwstaje. Po rozmowie w okolicach Cezarei Filipowej Jezus wyrusza w kierunku Jerozolimy. Rozpoczyna się nowy etap w życiu uczniów. 

W październiku rozpoczyna się II etap Synodu Biskupów w Rzymie. Na Synodzie będzie obecny nasz Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser, jako jeden z trzech biskupów z Polski. Zachęca nas, abyśmy w modlitwie pamiętali o Synodzie. Proponuje nam do codziennego odmawiania modlitwę ułożoną przez Papieża Franciszka, szczególnie w czasie nabożeństw różańcowych. (Tekst modlitwy poniżej)

W ostatnich dniach dotknęła nas śmierć trzech osób, które zginęły w wypadkach drogowych. Grażyna Ruchlewicz, Anna Osojca i Ludwika Brzozowska były związane z Ruchem. Anna i Ludwika jechały do spowiedzi i w trakcie odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego zakończyło się ich życie. To wydarzenie pokazuje konieczność modlitwy i ofiary w intencji Synodu. Niech przyczyni się do zrozumienia, jaki jest zamysł Boży w budowaniu wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, a także jak wiele jest trudności stanowiących przeszkody w życiu i powołaniu rodzin. Ofiara życia naszych sióstr daje nam prawo, by odczytać te trudne wydarzenia, jako ich wkład w tę ważną sprawę.

Ks. Andrzej Mazański

Modlitwa ułożona przez Papieża Franciszka, polecona do codziennego odmawiania szczególnie w trakcie obrad Synodu Biskupów (4 – 25 października 2015). Temat obrad: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym”.

Jezu, Maryjo i Józefie,
w Was kontemplujemy blask prawdziwej miłości,
do Was zwracamy się z ufnością.
Święta Rodzino z Nazaretu,
uczyń także nasze rodziny
środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,
autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi Kościołami domowymi.
Święta Rodzino z Nazaretu,
niech nigdy więcej w naszych rodzinach
nikt nie doświadcza przemocy, zamknięcia i podziałów:
ktokolwiek został zraniony albo zgorszony,
niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.
Święta Rodzino z Nazaretu,
oby Synod Biskupów mógł przywrócić wszystkim świadomość
sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,
jej piękna w Bożym zamyśle.
Jezu, Maryjo i Józefie, usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.

Amen