Archiwum

Oczekując w prostocie na Boże dary. Konf. 1.12.2015

Zacisze 1.12.2015

Dzisiejszego dnia w czasie Mszy świętej usłyszeliśmy fragment Ewangelii św. Łukasza, do której nawiązał w swojej homilii i konferencji ks. Andrzej Mazański.

„W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić». Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli»”. (Łk10. 21-24)

W homilii ks. Andrzej powiedział: że Jezus przychodzi, aby przekazać nam najcenniejsze skarby Boże. Skarbem jest między innymi prawda o Ojcu miłosiernym, który jest Ojcem wszechmogącym, przebaczającym, podnoszącym na duchu. Jest jeszcze wiele innych skarbów, które Jezus chciałby nam przekazać. Chce nimi obdarować każdego człowieka. Najcenniejsze dary są dla tych, co w prostocie serca stają w Jego obecności. Kto idzie drogą prostoty jest w stanie przyjąć najcenniejsze dary. Radość Jezusa wynika z tego, że właśnie Bóg Ojciec wybiera drogę prostoty. Jednak są tacy, którzy rezygnują z takiej postawy, nie przyjmują Bożych darów, a nawet odgradzają się od nich. Bóg Ojciec wybiera tych, którzy są małymi w oczach świata. Widząc radość Jezusa zechciejmy w takiej postawie stawać, mając nadzieję, że najcenniejsze skarby Boże mogą stać się naszym udziałem.

W konferencji usłyszeliśmy: że postawa wewnętrznego oczekiwania przygotowuje nas do przyjęcia darów, jakie Bóg w swej miłości chce nam ofiarować. Postawa oczekiwania może pomóc w kształtowania prostoty i zaufania. Miłość i moc, to miłosierdzie, które jest cechą Boga. On może podnieść każdego człowieka i wzbudzić dobro w każdym z nas. Papież Franciszek uroczyście ogłosi 8 grudnie 2015 rozpoczęcie Świętego Roku Miłosierdzia. Możemy od tego czasu oczekiwać szczególnnego doświadczenia mocy miłości Boga. Zostaną otwarte drzwi w katedrach i kościołach, aby wszyscy ludzie mogli doświadczyć jaśniejącej mocy Bożego Miłosierdzia, które w sposób obfity chce wydobyć dobro w każdym człowieku. Nasze oczekiwanie, czyli pragnienie życia w prostocie, zaufaniu i małości, otwiera nas na ten czas łaski. Niech rekolekcje będą okazją do kształtowania takiej postawy. Kto jest prosty i mały jest zdolny do przyjącia darów Bożych. Dzięki temu Bóg będzie uwielbiony. Taką postawę powinniśmy przyjąć na najbliższe dni, oczekując na: rekolekcje, na Rok Miłosierdzia, na święta Bożego Narodzenia czy na ponowne przyjście Pana Jezusa.

Popatrzmy na przyozdobione chrzcielnice w naszych kościołach – są znakiem rozpoczynającego się Jubileuszu Chrztu Polski (1050 rocznica). Spójrzmy na to oczyma dziecka, wzbudźmy w sobie wyobraźnię dziecka. Chrzcielnica jest „bramą”, którą przekroczyliśmy w dniu chrztu. Namaszczeni olejem krzyżma, staliśmy się własnością Chrystusa. Jeśli należymy do Chrystusa, to jesteśmy zaproszeni, by iść z Nim trzymając się Jego ręki. Dziecko czasem się wyrywa, ale zawsze ma prawo do tego, by być dalej prowadzonym. Jezus w wieku 12 lat „wyrwał się” z ręki swoich Rodziców, ale po to by być w sprawach Ojca. Potem wrócił do Nich, bo miał do tego prawo, jako Syn.

Ksiądz Andrzej zachęcił nas, byśmy odwoływali się do obrazu ukazującego Świętą Rodzinę idącą razem, np. obraz św. Józefa z Kalisza, to obraz idącej razem Świętej Rodziny. Trzymając się ręki Jezusa, do kŧórego należymy na mocy chrztu, znajdujemy się w towarzystwie całej Świętej Rodziny, tzn: Jezusa, Maryi i św. Józefa. W Ich obecności każde wydarzenie może nas przybliżać do odkrycia Bożej miłości i prawdy.

http://dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2015/12/h_52448394-677x316_c.jpg

Papież Franciszek otwiera Drzwi Święte w dniu rozpoczęcia Roku Miłosierdzia (8.12.2015)