Kronika

Jestem przy Tobie. Konf. 9 maja 2017

Zacisze 9 maja 2017

ks. Andrzej Mazański

http://www.fronda.pl/site_media/media/uploads/article/maryja_cud_jasna_gora.jpg
www. fronda.pl

Hasło JESTEM PRZY TOBIE będzie tematem przewodnim w czasie najbliższych rekolekcji wakacyjnych.

Temat rekolekcji, po pierwsze, kojarzy się z Apelem Jasnogórskim, który powstał w czasie Wielkiej Nowenny. Tekst Apelu brzmi: Maryjo, Królowo Polski. Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam. Gdzie słowo jestem odnosi się do osoby wzywającej Matkę Bożą, a słowo Tobie odnosi się do osoby Maryi. W powyższej modlitwie zawarta jest nasza odpowiedź na pewność płynącą z rozpoznawalnej obecności Maryi.

Temat rekolekcyjny, po drugie, kojarzy się z objawieniem w Guadelupe. Matka Boża w Guadelupe 12 grudnia 1531 powiedziała do Juana Diego: Mój mały ukochany synu, niech sie nie trwoży twoje serce. Czyż nie jestem przy tobie Ja, twoja Matka? Czy nie stoisz w moim cieniu? Czyż nie jesteś ukryty w fałdach mego płaszcza i w moich ramionach, które cię obejmują? Czy to nie Ja jestem twoim wybawieniem? Czyż potrzebujesz czegokolwiek innego? Zdania te są zapewnieniem, że Maryja jest przy Juanie Diego i podaje kilka cech charakterystycznych dla swojej obecności. To zapewnienie otrzymał Juan Diego w dniu, kiedy próbował uniknąć spotkania z Matką Bożą. Przesłanie Maryi pokazuje, że Jej obecność jest nieustanna i pełna życzliwości.

Czy nie stoisz w moim cieniu. W Meksyku jest ciepły zwrotnikowy i podrównikowy klimat. Dni są upalne, dlatego znalezienie cienia chroniącego przed dotkliwie operującym słońcem jest istotne. W takim klimacie mają znaczenie słowa Maryi zapewniającej, że daje schronienie i ulgę przed rażącym słońcem. Maryja zapewnia, że Jej obecność jest źródłem radości życia dla Juana Diego. Mówiąc Jestem przy tobie potwierdza, że zawsze go ochrania, nawet wtedy, kiedy on o Niej nie pamięta, a nawet kiedy omija.

Istnieje związek pomiędzy Prymasem Stefanem Wyszyńskim, a Matką Bożą z Guadelupe. Kościół w Polsce został zawierzony Maryi w Guadelupe dnia 3 maja 1959 roku na prośbę księdza Stefana kardynała Wyszyńskiego. O to zabiegał pewien mieszkający w Meksyku Polak u arcybiskupa meksykańskiego. Zachęcił księdza Prymasa do zwrócenia się z taką inicjatywą do meksykańskich władz kościelnych i taki akt został dokonany.

Matka Boża na przykładzie narodu meksykańskiego pokazała swoje umiejętności jednoczenia i budowania więzi między swoimi dziećmi. Jej ukazanie się w Guadelupe wywołało lawinową ilość przyjęć na łono Kościoła Katolickiego rdzennej ludności indiańskiej. Spowodowała, że wrogo nastawieni do siebie hiszpańscy konkwistadorzy i ludność indiańska połączeni zostali w jeden naród meksykański. W sąsiedniej północnej Ameryce stało się inaczej. Nie zdołano zbudować jednego narodu z ludności tubylczej i napływowej. Biali osadnicy wyparli rdzennych Indian całkowicie ich eliminując, zaś resztki zamykając w rezerwatach. W Meksyku Matka Boża ujawniła swoje zdolności do budowania mostów ponad podziałami, scalając dawnych wrogów w jedną wspólnotę narodową.

Znak obecności Matki Bożej na Jasnej Górze wzywa nas do odwołania się do Jej mocy w budowaniu mostów i w jednoczeniu dawnych przeciwników. Ten znak może być ważny szczególnych okolicznościach naszego życia.