Kronika

Rekolekcje RRN w Małym Cichym 1 - 9 lipca 2017 - relacja

JESTEM PRZY TOBIE

Hasło tegorocznych rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich diecezji warszawsko-praskiej nawiązywało do słów Apelu Jasnogórskiego (w Małym Cichym codziennie rozpoczynaliśmy tym apelem wieczorne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu). Nawiązywało również do przesłania Matki Bożej, która objawiając się Juanowi Diego w Guadalupe, wypowiedziała do niego słowa: „Czyż nie jestem przy tobie Ja, twoja Matka?”

Duchowymi patronami naszych dni skupienia byli wielcy czciciele Matki Bożej: św. Juan Diego – Indianin, któremu objawiła się Matka Boża w Guadelupe w 1531 roku, św. ojciec Maksymilian Kolbe – polski franciszkanin, który o swojej gorącej miłości do Niepokalanej świadczył słowem i przykładem życia oraz św. Ludwik Maria Grignion de Montfort – jeziuta, autor traktatu „ O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, który za dewizę życia obrał zasadę: „Wszystko dla Jezusa przez Maryję”.

W czasie rekolekcji w sposób szczególny odkrywaliśmy kim jest dla nas Maryja na drodze pielgrzymowania do domu Ojca. Jej żywa obecność w naszym życiu skłaniała nas do podjęcia z Nią wewnętrznego dialogu i otwarcia się na Jej prowadzenie (ze słowa wstępnego do informatora rekolekcyjnego – ks. Andrzeja Mazańskiego).

Kapłani na konferencjach, w czasie rozmów indywidualnych i we wspólnocie dzielili się swoim doświadczeniem Jej obecności i działania, a także zachęcali nas wszystkich do zastanowienia się i odkrycia osoby Matki Bożej w naszym życiu. Taki czas refleksji był potrzebny. Mieliśmy ku temu okazję w czasie medytacji porannej, w czasie słuchania konferencji, czy wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu. Szczególnym czasem takiej refleksji były grupy dzielenia. We wspólnocie domowej można było się podzielić swoimi myślami i wydarzeniami z życia, kiedy Matka Boża działała w sposób dla nas niezwykły, wpływając na nasze nawrócenie i przynaglając nas do większej miłości do Boga.

Czas rekolekcji był szkołą uczenia się zapraszania Matki Bożej do własnego życia, do każdej czynności i wydarzenia, a szczególnie zapraszania Jej do modlitwy, Mszy świętej, komunii świętej. Wielu z nas odkrywało, że obecność Matki Bożej nie jest przeszkodą w naszej relacji z Bogiem, ale wielką pomocą i ratunkiem, szczególnie, kiedy pojawiają się trudności w nawiązaniu z Nim więzi. Maryi najbardziej zależy na tym, byśmy byli oddani Bogu, byśmy umieli odczytywać Jego wolę, aby nasza relacja z Jezusem była serdeczna i osobista.

Moderatorem rekolekcji był ks. Andrzej Mazański, który jest moderatorem Ruchu Rodzin Nazaretańskich diecezji warszawsko-praskiej. Na rekolekcjach posługiwali również: ks. Kazimierz Sztajerwald, ks. Mieczysław Jerzak i ks. Artur Mościcki. Kapłani sprawując dla nas codziennie Msze święte wygłaszali homilie, konferencje, spowiadali, uczestniczyli w spotkaniach grup dzielenia i służyli pomocą duchową w czasie indywidualnych rozmów.

W rekolekcjach uczestniczyło 200 osób, w tym 35 rodzin z dziećmi. Uczestnicy rekolekcji zamieszkali w 8 domach góralskich. O charakter duchowy wspólnoty domowej dbali animatorzy domów. Oto kilka wypowiedzi uczestników rekolekcji: Monika - „przebywanie z rodzinami ufającymi Matce Bożej, modlącymi się na różańcu i dających świadectwo życia było dla mnie i mojej rodziny zachętą, aby spróbować zaufać i wejść w bliską relację z Maryją”. Małgosia - „cieszę się, że został podjęty temat o Matce Bożej, bo zawierzenie się Jej, czynienie wszystkiego z Nią, przez Nią i dla Niej – to jest nasza duchowość”. Ewa - „na rekolekcjach rozważam piękno Słowa Bożego, kiedy wokół mnie widzę piękno przyrody”. Ula - „w domu 71c czuło się wspólnotę, ciepło rodzinne, mieliśmy dobrze zorganizowany czas. Chcę zapraszać Matkę Bożą do wszystkich swoich zajęć. Będę zachęcać innych do wyjazdu na przyszły rok”.

W czasie homilii dla dorosłych dzieci miały oddzielne katechezy, które prowadził ks. Artur Mościcki, zaś w czasie konferencji i grup dzielenia dla dorosłych odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży w 7 grupach wiekowych. Hasło przewodnie ich spotkań brzmiało: „Z Jezusem w ramionach Maryi”. Spotkania dla dzieci i książka dla rodziców zostały przygotowane przez ks. Andrzeja Banaszka i zespół. W tym roku Matka Boża w szczególny sposób zadbała o dział dziecięcy i młodzieżowy. Przyjechało 17 młodych osób chcących przeżyć swoje rekolekcje, a jeszcze służyć młodszym uczestnikom, jako animatorzy. Tworzyli zgrany zespół, zaangażowany w prowadzenie spotkań dziecięcych. Opiekę duchową nad nimi sprawował ks. Artur Mościcki, dbała o nich również Marta Michnowska, zaś Elżbieta Zajączkowska zajmowała się merytorycznym przygotowaniem młodych do spotkań z dziećmi. Na rekolekcje przyjechała wraz z rodzicami młodzież, która również miała swoje oddzielne spotkania z Mellany Tancangco z Filipin. Młodzieżowe spotkania były nie tylko odkrywaniem prawd duchowych, ale również okazją do rozmowy w języku angielskim, gdyż w tym języku było wygodniej Mellany porozumiewać się z młodymi.

Poszczególne dni rekolecyjne miały różny charakter, aby wypełnić pragnienie przeżycia bliskości Boga i Maryi oraz, aby wyjść naprzeciw chęci spędzenia wraz z rodziną wspólnego czasu i wypoczynku. Wiele osób już wcześniej zabiegało o taki plan rekolekcji, aby można było z rodziną wyjść na wyprawy w góry. A także „by był czas, aby ludzie usiedli i ze sobą porozmawiali” (Małgosia). Każdego dnia można było uczestniczyć w medytacji porannej w ciszy lub prowadzonej, we Mszy świętej i w wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu. Można było wysłuchać konferencji i uczestniczyć w spotkaniach grup dzielenia. Przypomnijmy sobie jeszcze raz rekolekcyjne wydarzenia.

1 lipca 2017 – sobota.

Dzień przyjazdu i rozpoczęcia rekolekcji. Msza święta z konferencją w kościele w Małym Cichym została odprawiona dla naszej wspólnoty o g. 17.30. Później był obiad i grupy dzielenia w domach oraz wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele.

2 lipca 2017 – niedziela.

Medytacja w domach prowadzona przez animatorów. Rano wyszliśmy na drogę w Lichajówkach, aby przeżyć Drogę Światła – nabożeństwo, w którym rozważamy 14 spotkań Pana Jezusa z uczniami po Jego zmartychwstaniu. Nabożeństwo prowadził ks. Andrzej. Po południu, obok domu 43a, spotkanie zapoznawcze dla uczestników rekolekcji - "pogodny wieczór". Wspólną zabawę przygotowała i fantastycznie poprowadziła Marzena Szymczak, zachęcając wszystkich do włączenia się. Każdy dom miał inne zadanie do wykonania. Zespół śpiewających i grających na instrumentach stanowił wspaniałą oprawę tego spotkania. Każdy mógł się poczęstować ciastem upieczonym przez gaździny.

3 lipca 2017 – poniedziałek.

Tego dnia gościł wśród nas ks. Dariusz Kolalczyk, moderator krajowy RRN, który wygłosił dla nas konferencję. Po obiedzie był czas na wyjście w góry, spacery, rozmowy.

4 lipca 2017 – wtorek.

Rano konferencja i dzielenie dla małżeństw, a dla dzieci projekcja filmu pt: „13 dzień” przedstawiającego spotkania Matki Bożej z dziećmi w Fatimie w 1917 roku. Dzieci w czasie filmu miały do dyspozycji lektora, który im czytał napisy dialogów. Po południu wraz uczestnikami rekolekcji RRN z archidiecezji warszawskiej byliśmy na Mszy świetej w Zakopanem na Krzeptówkach, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Kościół został zbudowany jako wotum wdzięczności za dar uratowania życia papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Tego dnia po południu można było również się udać na wyprawę w góry lub na zwiedzanie Zakopanego.

5 lipca 2017 – środa.

Wraz uczestnikami rekolekcji RRN z 5 diecezji spotkaliśmy się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, sanktuarium nosi również nazwę Matki Bożej Wysłuchującej Modlitw. W spokaniu uczestniczył i Mszy świętej przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. RRN, który wygłosił do nas homilię na temat posłuszeństwa natchnieniom Ducha Świętego, używając obrazu żeglowania łodzią po oceanie życia. Później wysłuchaliśmy konferencji ks. Dariusza Kowalczyka, moderatora krajowego RRN (pełny zapis homilii i konferencji można znaleźć na www.rrn.info.pl ).

Tego dnia odbył się pogrzeb ojca księży Andrzeja, Tadeusza i Janusza Kopczyńskich, kapłanów z RRN. Na Mszę świętą do Młodzieszyna k/Sochaczewa udali się: ks. Andrzej i ks. Kazimierz wraz z Zenkiem Kołodziejczykiem.

6 lipca 2017 – czwartek.

Msza święta w Małym Cichym. Po południu możliwość wyprawy w góry. Wiele osób wybrało się na Wiktorówki. W nocy był wyświetlany film dla dorosłych pt: „Siła modlitwy”.

7 lipca 2017 – piątek.

Msza święta w Małym Cichym. Po południu Droga Krzyżowa zgromadziła wiele osób pomimo uciążliwego deszczu. Szliśmy drogą w kierunku Błocisk. Każda stacja Drogi Krzyżowej kończyła się przypomnieniem słów Matki Bożej do Łucji, Franciszka i Hiacynty w Fatimie.

8 lipca – sobota.

Wybraliśmy się na Kalatówki. Odwiedziliśmy Pustelnię św. Brata Alberta, a później udaliśmy się do Pustelni Braci Albertynów na Śpiącej Górze, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy świętej i wysłuchaliśmy konferencji. Tam też podziękowaliśmy naszym kapłanom za ich wielki wkład w przygotowanie i prowadzenie rekolekcji dla nas.

9 lipca 2017 – niedziela.

Medytacja była prowadzona przez animatorów w domach, a po niej uczestniczyliśmy w Mszy świętej parafialnej w Małym Cichym, którą współcelebrował ks. Andrzej Mazański - moderator rekolekcji. Rekolekcje zakończyły się śniadaniem. Większość osób wyjechała do domów, chociaż niektórzy zostali jeszcze na kilka dni, aby pochodzić po górach.

 

Dziękujemy Panu Bogu za dar rekolekcji.

Dziękujemy Matce Bożej za Jej opiekę nad nami.

Dziękujemy kapłanom: Ks. Andrzejowi Mazańskiemu, ks. Kazimierzowi Sztajerwaldowi, ks. Mieczysławowi Jerzakowi i ks. Arturowi Mościckiemu za przygotowanie rekolekcji i służbę dla nas.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do właściwego przebiegu rekolekcji:

Tomaszowi Kosko, odpowiadającemu za przyjmowanie zgłoszeń na rekolekcje i za przygotowanie informatora i śpiewnika,

Lidii Figurze za modlitwę za wszystkich uczestników rekolekcji,

Zenkowi Kołodziejczykowi animatorowi liturgicznemu,

Maciejowi Wyrzykowskiemu animatorowi muzycznemu, Małgosi Babińskiej i całemu zespołowi osób grających i śpiewających za oprawę muzyczną Mszy świętych, nabożeństw i innych wydarzeń,

Beacie i Karolowi Pacek za kolportaż materiałów i dbanie o przejazdy busami,

animatorom domów: Małgosi Gawrylkiewicz, Teresie Bąbik, Barbarze Dmowskiej, Markowi Kowalskiemu, Hannie Kawce, Rajmundowi i Ewie Zaczek, Maciejowi Babińskiemu i Bogdanowi Boguckiemu za prowadzenie spotkań domowych, troskę i modlitwę za osoby ze swoich domów,

Marzenie Szymczak za przygotowanie "pogodnego wieczoru",

całemu zespołowi animatorów dziecięcych i młodzieżowych oraz ich opiekunom za ich zaangażowanie    w prowadzenie spotkań dla młodszych uczestników rekolekcji,

i wszystkim, którzy przyjęli Maryję i pragną, by ich prowadziła do Jezusa.

Wszystkie konferencje z rekolekcji zapisane są w artykule: JESTEM PRZY TOBIE - konferencje Małe Ciche 2017.

                                                                    Relację przygotowała Elżbieta Myśliwiec