Miłość prowadzi do służby. Konf. 22.10.2019

Konferencja ks. Andrzeja Mazańskiego

Zacisze, 22 października 2019

Znalezione obrazy dla zapytania kardynał Newman

John Henry Newman (1801-1890)

Zdjęcie: politykateologiczna.pl

Dnia 30 listopada 2019 odbędzie się Adwentowy Dzień Skupienia RRN na Jasnej Górze. Grupy Ruchu z obu diecezji warszawskich są odpowiedzialne za przygotowanie i organizację Dnia Skupienia. Mając na uwadze obowiązki związane z organizacją, możemy docenić służbę tych, którzy w poprzednich latach organizowali spotkania jasnogórskie, kiedy my byliśmy uczestnikami. Teraz to my jesteśmy wezwani, aby służyć innym.

Czasami patrzymy na służbę, jako na upokorzenie. Dzieje się tak, jeśli żyjemy w środowisku osób, które nie cenią sobie służby, albo służby nie doświadczyli. W Kościele jesteśmy obdarowani przez Pana Jezusa, ale też przez ludzi. Z fundamentu wiary wypływa potrzeba służenia innym. Im fundament wiary jest silniejszy, tym służba jest trwalsza. Potrzebna jest również pokora. Prawdziwą wielkość mierzy się zdolnością do służby. Powinniśmy budować siebie i innych na fundamencie wiary, a fundament pokory jest potrzebny, by się nie zniechęcać.

Na naszych spotkaniach służy nam wiele osób. Jest schola, ktoś śpiewa psalm, inny czyta, ktoś przygotowuje modlitwę wiernych. Różne to są rodzaje posługiwania i nie są one upokorzeniem. Nawet św. Jan Paweł II pełnił we wspólnocie Kościoła wiele posług. Jeśli sobie nie przypisujemy darów, to posługiwanie będzie hojne.

W ostatnią niedzielę (20 października 2019) papież Franciszek kanonizował kardynała Jana Henryka Newmana. O nowym świętym papież Benedykt XVI powiedział, że otrzymał on od Boga dar posługi myślenia, czyli posługiwania poprzez myślenie. Przez 24 lata był duchownym anglikańskim. Poszukiwał prawdy, stawiając prawdę na pierwszym miejscu. Studiując lekturę ojców Kościoła doszedł do prawdy. W wieku 44 lat złożył wyznanie wiary i przystąpił do sakramentu spowiedzi. Został przyjęty do Kościoła Katolickiego. Przewidział wszystkie trudności, które go czekały. Miał jasne widzenie wielu spraw, dzięki temu mógł mówić prawdę i odpowiadać na zarzuty. Jego posługiwanie w Kościele jest szczególnym darem dzielenia się tym, co otrzymał od Boga. Pod koniec życia prowadził bogatą korespondencję z wieloma osobami wyjaśniając im konkretne trudności. Posługa myślenia i jasnego przekazywania prawdy była zindywidualizowaną posługą rozświetlania mroków tych osób, które się do niego zwróciły. Na jego grobie jest umieszczone motto: „Od mgły ciemności do prawdy”