Wiara jest oczekiwaniem. Homilia 26.05.2020

Konferencja ks. Andrzeja Kopczyńskiego

Zacisze, 26 maja 2020

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Zdjecie z portalu Radio EM

Kościół jest Wieczernikiem, a w nim Matka Boża wraz z Apostołami trwają oczekując na modlitwie na Zesłanie Ducha Świętego. Oczekiwanie należy do tajemnicy miłości i tajemnicy wiary. Wiara nie jest poczuciem pewności siebie. Wiara jest ufnością. Matka Boża miała doskonałą wiarę i świadomość tego kim jest. Wiedziała, że została wybrana przez Boga i że wszystko, co otrzymała od Niego jest darem, a przy tym była uniżona. Wiara nie dawała Jej pysznego poczucia pewności siebie.

Wiara naprawdę nie powinna być spełnieniem do końca oczekiwania. Teraz oczekujemy na Zesłanie Ducha Świętego, a później już nie będziemy oczekiwać? Przeciwnie, potem nadal powinniśmy oczekiwać na Ducha Świętego. Wiara jest oczekiwaniem na łaskę. Nie oczekując możemy utracić wiarę.

Gdy Kościół staje się Wieczernikiem, przyglądajmy się Matce Bożej. Ona wprowadza uczniów w wiarę wyrażoną w oczekiwaniu. Jezus powiedział uczniom przed swoją śmiercią, że pożyteczne jest dla nich Jego odejście. Może wcześniej zbytnio opierali się na Jego człowieczeństwie. Kiedy utracili Jezusa dopiero do nich dotarło Jego Bóstwo.

Matka Boża wprowadza uczniów w atmosferę oczekiwania. Brak Jezusa, brak ludzkiej pewności siebie sprawiały, że z nadzieją oczekiwali na zapowiadanego Parakleta. Ona zawsze oczekiwała wszystkiego od Boga. W Kanie Galilejskiej nie zwróciła się do Jezusa z sugestią, aby zamienił wodę w wino, lecz powiedziała sługom, aby uczynili wszystko, co powie im Jezus.

Jeśli nie masz pewności siebie, nie bój się tego stanu. Dramatem jest zbytnia pewność siebie. Wiara jest oczekiwaniem. W czasie Eucharystii oczekujemy na przyjście Pana Jezusa w Słowie, oczekujemy na Jego przyjście, jako Pokarmu dającego siły. A już następnego dnia na nowo oczekujemy Eucharystii i przyjścia Pana Jezusa.

Oczekiwanie należy do sfery wiary. Bez oczekiwania nie ma wiary. Niech Matka Boża pozwoli nam wejść w czas oczekiwania w Wieczerniku i niech strzeże przed fałszywą wiarą, która jest pysznym poczuciem pewności siebie.