Uwierz, że Bóg daje wszystko to, co najlepsze. Konf. 13.09.2022

Konferencja ks. Mieczysława Jerzaka

Zacisze 13 września 2022

Mały brat Jezusa, brat każdego człowieka. Karol de Foucauld

Mały brat Jezusa - św. Karol de Foucauld 1858 - 1916 (zdj. Deon)

Wola Boża – o niej myślimy wypowiadając słowa Modlitwy Pańskiej. Tam zawarte są słowa: bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi. Modlimy się w różnych intencjach, ponieważ chcemy, by Bóg spełnił nasze prośby, pragnienia czyli, żeby spełnił naszą wolę, czy modlimy się o spełnienie woli Bożej. W czasie rekolekcji wakacyjnych zastanawialiśmy się nad wolą Boga, bo ma ona kluczowe znaczenie dla nas. Wszyscy święci poszukiwali i pragnęli wypełniać wolę Bożą. Spełnianie woli Bożej nie jest łatwe. Ludzkie przyzwyczajenia, plany sprzeciwiają się w jawny lub w ukryty sposób woli Bożej. Z jednej strony rozum, doświadczenie, plany stoją w kontrze wobec woli Bożej. Z drugiej poszukujemy, rozpoznajemy i pragniemy spełniać ją. Jesteśmy rozdwojeni, chcąc zrealizować własną wolę i wolę Bożą, zapominając, że wola Boża jest najważniejsza.

Bóg daje zawsze to, co najlepsze. Wielu świętych doświadczało, że Bóg daje to, co najlepsze.

Św. Chryzostom (patron dzisiejszego dnia) był zmuszony opuścić diecezję, której był biskupem i udać się na wygnanie, bo nie zawahał się powiedzieć cesarzowi – nie. Dopiero po śmierci został doceniony.

Św. Faustyna Kowalska była uznawana za tułaczkę. Sama święta wiązała swoje liczne przenosiny z klasztoru do klasztoru za wolę Bożą. Faustyna nie zabiegała o przenoszenie. Kiedy dowiadywała się, że ma wyjechać, bez sprzeciwu pakowała swoje rzeczy i wyruszała do wskazanego przez przełożoną miejsca. Była przekonana, że Bóg da jej w nowym klasztorze to, co najlepsze.

Rodzice św. Bernardetty Soubirous z Lourdes mieli młyn, który im dawał dochody pozwalające utrzymać rodzinę. Po pewnym czasie stracili młyn i rodzina znalazła się w nędzy. Mieszkali w złych warunkach. Święta nie przyjmowała propozycji polepszenia swojego losu, ponieważ przyjmowała tylko to, co dawał jej Bóg. Uznawała, że jest to najlepsze.

Bóg mówi do nas, abyśmy uwierzyli, że On daje nam wszystko, co jest najlepsze. To co po ludzku uważamy za najlepsze, nie jest dobre w oczach Boga. Wizja odrzucenia, męczeństwa i śmierci, jaką przedstawił uczniom Pan Jezus nie była dla św. Piotra akceptowalna. Piotr protestował. To, co dopuszcza Bóg jest najlepsze dla nas, chociaż może kosztować wiele cierpienia, niezrozumienia, przynosić nam wiele kłopotów, dawać poczucie samotności, sprowadzać niesłuszne oskarżenia, czy powodować, że inni nas będą wykorzystywać, ośmieszać, a nawet przyprawić o śmierć. Człowiek próbuje się ratować, ale patrząc w innym duchu zauważy, że te sytuacje okazują się dla niego najlepsze. Nawet mogą przynosić radość, kiedy w trudnościach spotykamy osoby życzliwe, poznajemy przyjaciół. Wtedy odkrywamy, co to jest najlepsze w oczach Boga.

Wolę Boga odnajdujemy w obowiązkach stanu. Dlatego ważne jest, pójście za nią, niejako „przyklejenie się” do woli Bożej. Dla człowieka, który zjednoczy się z wolą Bożą, wszystko ma wartość.

Modlitwa św. Karola de Foucauld:

Ojcze mój,
oddaję się Tobie, uczyń ze mną, co Ci się podoba.
Cokolwiek ze mną uczynisz, dziękuję Ci.
Jestem gotowy na wszystko, przyjmuję wszystko.
Dopóki Twoja wola spełnia się we mnie i we wszystkich stworzeniach, niczego więcej nie pragnę, mój Boże. Amen