Droga Światła - Małe Ciche 3.07.2016

 

DROGA ŚWIATŁA (Via Lucis)

SPOTKANIA Z JEZUSEM ZMARTWYCHWSTAŁYM,

który swoim miłosierdziem naprawia wszystko.

Droga Światła 

to wielkanocne nabożeństwo, wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis). Polega ono na rozważeniu 14 stacji - spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami i służy przeżyciu tajemnic paschalnych. Droga Krzyżowa kończy się na stacji XIV, zatrzymując nas przy pogrzebie Pana Jezusa. Jednak Jezus żyje!!! Niech fakt Zmartwychwstania Chrystusa, da nam słabym ludziom: radość, nadzieję i siłę.
Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie odprawiane jest nabożeństwo Drogi Światła.

Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich w Małym Cichym, 3 lipca 2016, niedziela.

Wstęp

Przejdziemy Drogą Światła, rozważając 14 stacji odnoszących się do wydarzeń mających miejsce po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Zobaczymy jak Chrystus okazywał uczniom swoje Miłosierdzie, jak usuwał przeszkody utrudniające im zjednoczenie z Bogiem. Dzisiaj również nas Jezus spotyka, by naprawiać nasze serca.

Spotkanie I

Pan Jezus powstaje z martwych.


Bóg wskrzesił Jezusa Nazarejczyka, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim. Dz. Ap. 2, 22

Bóg stworzył człowieka , by żyć z nim w bliskiej łączności. Człowiek przeciwstawił się zamiarom Boga przez grzech i wybrał śmierć. Jednak plany Boga pozostają niezmienne i niezniszczalne, dlatego Bóg chce naprawiać wszystko, co człowiek niszczy. Ofiara z życia Jezusa i Jego zmartwychwstanie są wielką naprawą człowieka, a Jezus jest Tym, który naprawia. Stwarza nowego człowieka, jakim jest każdy ochrzczony, który jest zdolny do życia w jedności z Bogiem.

Panie Jezu Chryste, dziękujemy, że mimo naszych grzechów nie zostawiłeś nas w mocy zła.

Spotkanie II

Apostołowie przybywają do pustego grobu.

Szymon Piotr wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę. Wszedł do wnętrza także i drugi uczeń. Ujrzał i uwierzył. J 20, 8-9

Wczesnym rankiem kobiety przyniosły niepokojącą wiadomość, że Pana nie ma w grobie. Przejęci uczniowie chcą sprawdzić, czy to prawda. Poszukują ciała, by zanieść je na swoje miejsce. Kiedy w grobie widzą nienaruszone płótna , wtedy przypominają sobie słowa Jezusa, że zmartwychwstanie. Ujrzeli i otrzymali łaskę wiary. Przestali myśleć po ludzku i uwierzyli Słowu Pana.

Panie Jezu, dziękujemy Ci, że korygujesz nasze ludzkie myślenie, abyśmy mogli Tobie uwierzyć.

Spotkanie III

Zmartwychwstały Jezus objawia się Marii Magdalenie.

Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa. J 20, 11 i 18

Płacząca Magdalena pamięta spojrzenie Jezusa, który jej przebaczył wielkie grzechy. Jej serce wypełnia ludzka miłość do Pana i poczucie bezsilności wobec zła, które Go spotkało. Jezus ponownie dotyka jej serca i leczy z zagubienia i rezygnacji. Zaraz posyła Magdalenę do uczniów z dobrą Nowiną. Czyni ją apostołką apostołów. Ona bez zwłoki pójdzie do uczniów, by ich pobudzić do wiary.

Panie Jezu, dziękujemy Ci, że nas podnosisz na duchu, dajesz siły do wypełnienia z radością naszego powołania.

Spotkanie IV

Zmartychwstały Jezus objawia się uczniom na drodze do Emaus


Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami i Pisma nam wyjaśniał? Łk 24, 13-19,

Dwóch uczniów ucieka z Jerozolimy. Zawiedli się na Jezusie. Nie spełnił ich wyobrażeń. Powtarzają „a myśmy się spodziewali”. Kierowani pychą, wiedzą lepiej, co powinien zrobić ich Nauczyciel. Jezus nie godzi się, by pozostali w błędzie. Przedstawia logikę Boga, odkrywa prawdę tłumacząc im Pisma. Wtedy dostrzegli swój błąd.

Panie Jezu, uchroń nas od pychy, która chciałaby pouczać samego Boga.

Spotkanie V

Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba.


Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu.
W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Łk 24, 34-35

Jezus nie narzuca się nikomu, ale pozostaje z tymi, którzy pragną Jego obecności. Jezus daje im siebie rozpoznać, przypomina, że wybrał ich wcześniej i wzywa do powrotu na drogę powołania. Moc tego Pokarmu usuwa wszelkie trudności i rozpala w nich gotowość do pełnienia woli Bożej.

Panie Jezu, dziękujemy Ci, że przychodzisz w komunii świętej, która nas umacnia na Twojej drodze.

Spotkanie VI

Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom.

Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" J 20, 19

Pierwsze spotkanie Zmartwychwstałego Jezusa z uczniami, to spotkanie z Kościołem zamkniętym, ogarniętym smutkiem. Zamknięte drzwi są osłoną przed prześladowaniem, ale nie są przeszkodą dla Jezusa, Księcia Pokoju. Jezus usuwa ich lęk. Daje siłę do przyjęcia prześladowań dla Jego imienia. Kiedy później zamykano uczniów, Jezus otwierał więzienne drzwi, aby mogli głosić dalej Słowo Boże.

Panie Jezu, dziękujemy Ci, że wydobywasz nas z naszego zamknięcia i strachu, abyśmy wypełniali Twoją wolę.

Spotkanie VII

Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów.

Jezus powiedział: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane". J 20, 23
Boimy się utraty zdrowia i wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby je zachować. Ale dla Jezusa najważniejsze jest nasze nawrócenie. Jezus wie, że permanentnie grzeszymy i wcale się tym nie przejmujemy. Dlatego posyła kapłanów mających moc odpuszczania grzechów i wzywających wszystkich w porę i w nie w porę, aby się wyspowiadali.

Panie Jezu, dziękujemy Ci, że posyłając do nas kapłanów niejako przymuszasz nas do spowiedzi, aby nas uratować.

Spotkanie VIII

Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza


Jezus rzekł do Tomasza: "Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!" Tomasz Mu odpowiedział: "Pan mój i Bóg mój!" J 20, 27-28

Apostołowie byli pełni obaw i rezerwy. Bali się dotykać ciała Jezusa, myśląc, że widzą ducha. Tomasz to wyczuwał i nie zadowolił się wiarą powierzchowną, pełną wątpliwości i niedomówień. Potrzebował pewności, dowodu, którego można dotknąć i zobaczyć. Otrzymał od Jezusa o wiele więcej niż się spodziewał. Nie tylko rozpoznał Mistrza, ale zostało mu objawione, że Jezus jego Mistrz jest przedwiecznym Bogiem.

Panie Jezu, daj nam łaskę rozpoznania, że Ty jesteś Bogiem, bo ona zmieni radykalnie nasze życie.

Spotkanie IX

Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim

Jezus rzekł do nich: "Dzieci, czy macie, co na posiłek?" Odpowiedzieli Mu: "Nie". On rzekł do nich: "Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie". Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. (...) Rzekł do nich Jezus: "Chodźcie, posilcie się!" J 21, 7-9

Jezus zwraca się do swoich uczniów słowem: „dzieci”. Troszczyć się chce o nich jak ojciec. Oni mają pytać Jezusa o wszystko, jak dzieci. Prosić o wyjaśnienie, jak postępować, co dalej robić. Mają pytać, nawet wtedy kiedy wiedzą, jak postąpić. To jest dopiero pokora. Spotkanie nad jeziorem uczy ich, że bez Jezusa nie mogą nic uczynić, nawet złowić ryb, choć są doświadczonymi rybakami.

Panie Jezu, dziękujemy Ci, że leczysz nas z duchowej dorosłości i przywracasz nam dziecięctwo Boże.

Spotkanie X

Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi.


Jezus do Szymona Piotra: "Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?" Odpowiedział Mu: "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham". Rzekł do niego Jezus: "Paś owce moje!” A wypowiedziawszy to rzekł: "Pójdź za Mną!"J 21, 15-17

Piotr po zdradzie nie był pewien miłości Pana Jezusa. Mógł się obawiać odrzucenia. Jego żal był podszyty obawą, że Jezus mu nie wybaczy, tego, co zrobił. W tę nędzną skruchę wchodzi Jezus ze swoją miłością. Przebacza, zaprasza do głębszej więzi ze sobą, powierza odpowiedzialność za innych. Prawdziwa skrucha wynika z pewności miłości Jezusa, daje nam siły i chęci do pełnienia posługi w Kościele.

Panie Jezu, okazując nam swoją miłość, zapraszasz nas do nawrócenia. Daj nam radość płynącą z Twojej bliskości.

Spotkanie XI

Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny


Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Mt 28, 18-20

Świat, który nie zna Jezusa jest w ręku szatana, dlatego Jezus swoim miłosierdziem chce naprawić świat przez głoszenie Ewangelii i udzielanie chrztu. Kto podejmnie to wezwanie, bierze udział w uwalnianiu świata z mocy złego i rozszerzaniu Królestwa Bożego.

Panie Jezu, dopomóż nam dawać świadectwo o Tobie swoim życiem.

Spotkanie XII

Wniebowstąpienie Pana Jezusa.


A kiedy Jezus błogosławił uczniów, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga. Łk 24, 46-53

Niektórzy uczniowie mimo, że widzieli Jezusa zmartwychwstałego wątpilli w Jego Bóstwo. Wniebowstąpienie jest dla nich kolejnym znakiem miłosierdzia. Pan wstępuje do Domu Boga, czego żaden człowiek nie może uczynić. Apostołowie wrócili z wielką radością, bo zobaczyli otwarte niebo. Jezus – Bóg stał się bliski dla wszystkich żyjących na ziemi. Świadomość, że niebo zostało otwarte, a Jezus jest blisko, budzi radość.

Panie Jezu, dziękujemy, że jesteś nami tutaj obecny i przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Spotkanie XIII

Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego.


Gdy wrócili do Jerozolimy, weszli do sali na górze i przebywali w niej. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. Dz 1, 12-14

Czas po Wniebowstąpieniu to dla uczniów czas nieustannej modlitwy z Maryją, Matką Jezusa. Kiedy w Ogrójcu, Jezus prosił ich o modlitwę, wtedy zasnęli. Maryja obecna w Wieczerniku uczy swoje dzieci właściwej postawy na modlitwie. Razem proszą Jezusa, Syna Bożego o Ducha Świętego i Jego dary, aby mogli podjąć i wypełnić wolę Bożą. Jezus naprawia człowieka przez swoją Matkę, która rozplątuje nasze węzły, otacza opieką, uczy prawdziwej modlitwy i wprowadza w świat wiary.

Panie Jezu, dziękujemy Ci za dar Matki Bożej.

Maryjo, dziękujemy Ci, że nas prowadzisz do Jezusa.

Spotkanie XIV

Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha.


Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. Dz 2, 3-5

Z Boga Ojca, i Syna i Ducha Świętego bije źródło prawdy i nadziei, źródło miłości, która wszystko naprawia. Zesłanie Ducha Świętego, to szczyt naprawy człowieka przez Jezusa. To przeniesienie na człowieka źródła życia Trójcy Świętej. Zostaje ono zaszczepione nam ludziom słabym, wręcz martwym duchowo. Tak, jak apostołowie możemy nieść ogień miłości Bożej, zapalać innych, oglądać moc Boga i Jego dzieła.

Panie Jezu, dziękujemy Ci za dar Ducha Świętego.

Duchu Święty, pragniemy się otwierać na Twoją obecność.

Zakończenie

Dziękujemy Ci Jezu za Twoją miłość, która odnawia nas i leczy, która naprawia wszystko i sprawia, że możemy żyć z Tobą w jedności.

Inspiracją do rozważań była konferencja ks. Andrzeja Mazańskiego pt: „Miłosierdzie, które naprawia wszystko”.

Rozważania Drogi Światła przygotowali: Tomasz Kosko i Elżbieta Myśliwiec

Nabożeństwo Drogi Światła było odprawione 3 lipca 2016 w Małym Cichym.

Niech serce Jezusa stanowi centrum twoich pomysłów - św. o. Pio