Zacisze, 3.02.2015
ks. Mieczysław Jerzak
Zastanawiamy się dlaczego dzisiaj rodziny są nietrwałe? Dlaczego tak szybko rozpadają się związki zawierane z miłości ludzkiej? Przyczyną jest to, że te osoby zawierające swój związek nie czynią z niego sakramentu. Niekiedy określają swój związek słowami: kontrakt, przymierze, ślub, umowa i tym podobne. Rzadko się zdarza, by mówili i myśleli o nim jako o zawartym sakramencie małżeństwa.
W Kościele Katolickim mamy siedem sakramentów. Sakrament, to widzialny znak, niewidzialnej łaski. Znak skutecznej łaski Bożej, uświęcający ludzkie życie. Wśród sakramentów jest sakrament małżeństwa. Małżeństwo zawierane w kościele jest sakramentem, w którym Bóg udziela się człowiekowi w prawdzie i w miłości. Łaska Boża staje się udziałem człowieka. A ci, którzy ją przyjęli, tak żyją. Trwają i wytrwają w małżeństwie, gdyż łaska Boża świadomie przyjęta podtrzymuje życie małżeńskie. Małżeństwa przyjęte według ludzkich uczuć i zasad są wystawione na próbę, bo nie czynią z sakramentu łaski Bożej. Łaska sakramentu małżeństwa jest udzielana małżonkom, ich dzieciom, wnukom i całej rodzinie. Małżeństwo jest instytucją świętą i uświęcającą.
Jan Paweł II uznawał sakrament małżeństwa jako komunię osób (comunio personali), gdyż małżonkowie żyją w jedności cielesnej, duchowej i uczuciowej. Małżeństwo, to wspólnota w imię Trójcy Świętej. Patrząc na kochającą się rodzinę, można poznać miłość Boga w Trójcy Świętej. Św. Paweł w Liście do Efezjan odniósł miłość małżonków do miłości Chrystusa do Kościoła. „Tajemnica to wielka, a ja to mówię w odniesieniu do Chrystusa i Kościoła”. Związek mężczyzny i kobiety jest znakiem odsłaniającym tajemnicę związku Chrystusa z Kościołem
Nawet wobec zdrady, profanacji małżeństwa, sakrament jest ważny, aż do śmierci. Tak, jak Chrystus za Kościół oddał swoje życie i uświęcił go, tak sakrament małżeństwa jest tym, co niesie dla małżonków uświęcenie. Małżeństwo, to nie umowa społeczna, więc nie może być rozerwane, chyba, że jest nieważnie zawarte.
Podziękujmy Bogu, że udzielił nam, tak wielkiej łaski, byśmy mogli uświęcić się razem z dziećmi.