Archiwum

XVI Pielgrzymka RRN na Jasną Górę 6 kwietnia 2013

 

W pierwszą sobotę po Świętach Wielkanocnych miała miejsce XVI Pielgrzymka RRN na Jasną Górę pod hasłem: MIŁOSIERDZIE ZMIENIA ŚWIAT. Hasło pielgrzymki jest zaczerpnięte z wypowiedzi Ojca świętego Franciszka. Pomimo zimowej aury, wiosenny wyjazd na Jasną Górę zgromadził ok. 1500 pielgrzymów z całej Polski, a także z Ukrainy. Z naszej diecezji przyjechało ponad 100 osób, w tym 86 - autokarami.

Pierwszym miejscem spotkania była archikatedra częstochowska pod wezwaniem Świętej Rodziny. Gospodarz pielgrzymki ks. Jacek Gołębiowski i gospodarz katedry ks. prałat Stanisław Gąbek serdecznie powitali wszystkich. Wśród pielgrzymów liczna grupa księży posługujących w RRN, dla których sobota była ostatnim dniem kilkudniowych kapłańskich rekolekcji w Częstochowie. 

Na spotkanie w katedrze przybył również ks. biskup Andrzej Siemieniewski, Delegat Episkopatu Polski ds. RRN, który wygłosił konferencję, nawiązującą do hasła pielgrzymki. Oto skrócone omówienie głównych wątków konferencji:

Na początku Ksiądz biskup powiedział, że nasz Ruch jest wezwany do przełamywania przeszkód i wychodzenia w trudne miejsca życia, aby tam ogłaszać dobrą nowinę, właśnie o tym, że Miłosierdzie zmienia świat. Wyraził nadzieję, że zachowujemy młodość ducha i pragniemy świat zmieniać, że hasło pielgrzymki w nas żyje. 

 

Dalej wyjaśniał, że: Ludzie zawsze chcieli zmieniać świat. Niechlubnym przykładem mogą być rewolucje francuska i komunistyczna. Ich hasła wolności doprowadziły do terroru, przerażenia, gilotyn, kolczastych drutów. Więc nie tyle chodzi o to, by zmieniać świat, ale by zmieniać go na lepsze. 

Od kilku tygodni mamy nowego papieża Franciszka, który mówi nam: teraz jest czas, aby zmieniać świat. Dlatego przyjął imię rewolucjonisty ducha św. Franciszka z Asyżu. Ten święty jest dany za przykład Kościołowi, a zatem także Ruchowi Rodzin Nazaretańskich. W XIII wieku wielu też było wielu ludzi, którzy chcieli zmieniać świat, ale mało kto dziś pamięta jak się nazywali. Nawet imienia biskupa Asyżu z tamtego czasu nie pamiętamy, zaś imię świętego Franciszka jest znane do dziś... To co się liczy w Kościele, to namaszczenie Ducha Świętego. Nie wiesz dokąd idą ci, których prowadzi Duch Boży. Kościół ma być ubogi i dla ubogich. Ma liczyć na potężną łaskę Bożą zmieniającą świat i mówić jak apostołowie: „wstań i chodź”. Ruch powołany jest by mówić „wstań i chodź” tym, którzy są przygnębieni, obciążeni i nie mają siły się ruszyć.

Św. Franciszk kojarzy się nam często w sposób zbyt uproszczony jako patron przyrody. Rzeczywiście wychwalał on piękno stworzenia, ale przede wszystkim wychwalał Stwórcę. Znany jest jego poemat „Pieśń słoneczna”. Rozpoczyna się ten utwór słowami:"Najwyższy Wszechmogący i Dobry Panie. Tobie sława, chwała i uwielbienie" i na pochwale Boga się kończy: "Błogosławcie mojego Pana, dzięki Mu składajcie i służcie Mu w wielkiej pokorze". Cały utwór jest pochwałą Boga za piękno Jego stworzeń. Człowiek zaś chwali Boga, nie jak inne stworzenia przez to, że jest, ale przez to jaki jest. „Bądź pochwalony Panie, przez tych, którzy z miłości do Ciebie przebaczają” , „Bądź pochwalony Panie, przez tych, którzy znoszą niepowodzenia i choroby w pokoju, bo przez Ciebie będą nagrodzeni”; a nawet pisze Franciszek: „Bądź pochwalony Panie przez siostrę naszą - śmierć, bo ona prowadzi do Ciebie”. To jest prawdziwa duchowość franciszkańska. RRN czerpie z tej duchowości poprzez pośrednictwo duchowe św. Maksymiliana Kolbe.

Święty Franciszek dziękuje Bogu za to, co jest i zmienia świat w sposób dynamiczny. Wędrował po włoskich prowincjach, by zwiastować Dobrą Nowinę. Był skutecznym ewangelizatorem i założycielem ruchu franciszkańskiego. Jeździł nawet do krajów pogańskich, do muzułmańskiego Egiptu, by tam też głosić Dobrą Nowinę. Św. Franciszek jest inicjatorem najbardziej dynamicznych ruchów w Kościele. Za jego czasów nie było mikrofonów, dróg, autobusów i druku, a po kilkudziesięciu latach było 200 tysięcy franciszkanów.

Nie wiesz dokąd idą ci, których prowadzi Duch Pański. Jeśli chcemy być posłuszni natchnieniom Ducha Świętego, to przyjmijmy w duchu św. Franciszka z Asyżu ubóstwo. Ubóstwo nie polegające na tym, że czegoś się nie ma, ale na tym, że co mamy - dajemy. Ruch wezwany jest do tego, by dawać, to co ma. A ma środowiska modlitwy, środowiska nadziei, środowiska wiary. Ruch nie jest po to, by być bezruchem. Ma być dynamiczny i ewangelizacyjny. RRN wyrósł z tekstów ks. Tadeusz Dajczera „Rozważania o wierze” i z serii pomocy zatytułowanych „Ku Nowej Ewangelizacji”. Trzeba wrócić do tego hasła i ewangelizować, wyjść do ludzi.

Ksiądz biskup zakończył swoją konferencję przypominając, że także papież Franciszek zachęca nas do wyjścia na zewnątrz, do ludzi, bo jesteśmy namaszczeni. Mamy dar namaszczenie, błogosławieństwa, wspólnotę rodzinną Ruchu i Kościoła, doświadczenie obecności Jezusa Chrystusa, dar wiary i to możemy dawać tym, do których jesteśmy posłani. Mamy zmieniać świat miłosierdziem.

 

Po konferencji rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwę w czasie adoracji prowadził krajowy moderator RRN ks. Dariusz Kowalczyk. Rozważania były oparte na fragmencie z Ewangelii św. Jana mówiącym o spotkaniu Pana Jezusa z faryzeuszami, którzy przyprowadzili do Niego kobietę cudzołożną, z zamiarem ukamienowania jej (J 8, 1-11). W czasie adoracji mogliśmy usłyszeć o mocy miłosierdzia Bożego, ogarniającego faryzeuszy i cudzołożną kobietę, ale też sami poddać się mocy Zmartwychwstałego, który swoim leczącym miłosierdziem odmienia dusze i poleca abyśmy nie grzeszyli już więcej.

 

Następnym punktem Pielgrzymki była procesja z katedry na Jasną Górę. W czasie drogi odmawialiśmy modlitwę różańcową - część radosną. Przy pomniku ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymaliśmy błogosławieństwo. Potem był czas na krótki odpoczynek.

 

Bazylika jasnogórska ponownie zgromadziła uczestników Pielgrzymki na uroczystej Mszy świętej. Koncelebrze kilkudziesięciu kapłanów przewodniczył ordynariusz archidiecezji częstochowskiej ks. arcybiskup Wacław Depo. Oto skrótowe przedstawienie głównych wątków homilii:

Główny celebrans przypomniał słowa Piotra z Dziejów Apostolskich: „Rozsądźcie sami, czy warto słuchać ludzi czy Boga” i mówił że: Doświadczamy przemocy kłamstwa, podobnie jak pierwsi chrześcijanie. Po Zmartwychwstaniu strażnicy, naoczni świadkowie kłamali, że Ciało Jezusa zabrali uczniowie. Ten epizod się powtarza do dziś. Z jakiego źródła i za jakie pieniądze są rozpowszechniane kłamstwa przeciwko Bogu i Kościołowi?

Dalej arcybiskup powiedział, że środki społecznego przekazu uważają, iż mają władzę nad ludzkim sumieniem i ośmieszając nasz świat wartości, sprowadzają wszystko do konsumpcji: chleba i igrzysk.

Ksiądz arcybiskup zwrócił się do nas: Drodzy bracia i siostry, wspólnoto wiary i modlitewnej formacji nazaretańskiej. Nie potrzeba wielkiego wysiłku, aby dostrzec walkę ideologiczną z modelem rodziny chrześcijańskiej... Trzeba rozpocząć na nowo batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwo pogańskich zamierzeń, sprzeciwiających się Ewangelii i koncepcji człowieka, małżeństwa sakramentalnego i rodziny. Tego typu działania zakładają walkę duchową, zaczynającą się od woli wyrzeczenia się złego ducha i jego fałszywych obietnic, po to, by przylgnąć do Chrystusa i z Nim się zjednoczyć. On jest zwycięzcą szatana, grzechu, śmierci i piekła...Nie możemy żyć tak, jakby Chrystus nie istniał i nie objawił się światu. Mamy doświadczenie bycia kochanym przez Niego, doświadczenie bycia zbawionym.

Kaznodzieja wezwał nas: Rodziny same powinny zabiegać o to, by instytucje państwowe nie naruszały ich praw, lecz je popierały. Rodziny muszą się poczuć współtwórcami polityki rodzinnej, bo inaczej padną ofiarą tego zła, na które patrzyły obojętnie.

Na zakończenie ks. arcybiskup przypomniał słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w Uroczystość Świętej Rodziny w 1988 roku „Kościele święty nie będziesz w stanie wypełniać swojej misji, jeśli nie będziesz tego czynił z rodziną i przez rodzinę”.

Po Mszy Świętej zostało udzielone błogosławieństwo i wszyscy powróciliśmy do swoich domów.

 

Zapraszamy do odsłuchania w całości konferencji ks. biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, rozważań do adoracji ks. Dariusza Kowalczyka i homilii ks. arcybiskupa Wacława Depo na stronie www.rrn.info.pl.