Na Jasnej Górze dnia 1 grudnia 2012 w sobotę, zgromadziły się licznie wspólnoty Ruchu Rodzin Nazaretańskich, aby przeżywać Adwentowy Dzień Skupienia. Hasłem tego dnia były słowa: „Maryja – przewodniczką do świętości”.
Dzień Skupienia zgromadził ok. 1200 osób. Z naszej diecezji warszawsko-praskiej przybyło dwoma autokarami i indywidualnie samochodami ponad 100 osób.Pielgrzymi z całej Polski zgromadzili się w sali św. Józefa. Po powitaniu rozpoczęła się modlitwa różańcowa – część radosna.
Następnie wysłuchaliśmy konferencji wygłoszonej przez ks. Bernarda Kasprzyckiego, w której zachęcał nas do wewnętrznego dialogu z Maryją. (Oto kilka myśli zapisanych w czasie konferencji). Dialog ten ma opierać się na pełnym zaufaniu do Maryi i wyrażać się w szczerym zwracaniu się do Niej po radę we wszystkich sprawach. Radzenie się Matki Bożej jest pozytywnym aktem, wymagającym od nas cierpliwego oczekiwania na odpowiedź. Nie możemy oczekując na odpowiedź opierać się na wrażliwości i wyobraźni lecz na rozumie, sercu i łasce. Gdy oddajemy Jej swoje porażki, pozwoli nam zrozumieć ich przyczynę. Możemy się Jej radzić: jak rozmawiać z przełożonymi, jak wykonywać lepiej i w jaki sposób nasze obowiązki stanu. Nie przewidzimy skutków własnych decyzji. U dziecka Maryi nie ma przegranych spraw, zawsze można następnym razem lepiej pracować, pytać się o wskazówki przy naprawianiu błędów. Emocje, pośpiech, przywiązanie do własnego zdania, nie czekanie na odpowiedź utrudnia dialog z Maryją i utrudnia postęp duchowy. Działać bez aprobaty Matki Bożej, to działać w swoim imieniu, działać z Jej aprobatą, to działać w Jej Imieniu. Maryja jest zawsze do dyspozycji człowieka i do słabości człowieka dodaje światłość łaski. Mamy się nie podejmować niczego, bez pytania się o zdanie Maryi. Co ma do powiedzenia Maryja? „Nie bój się, wypłyń na głębię”.
Po skończonej konferencji wystawiony został Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. Adoracja trwała krócej niż przewidywano; jak to skomentował ksiądz Bernard: „była krótka, jak na lekarstwo”, ale powinniśmy ją uznać jako lekarstwo, które, choć jest go mało, działa skutecznie.
O godzinie 11.00 w Bazylice na Jasnej Górze rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Siemieniewski wraz z 40 kapłanami z naszego Ruchu. W czasie homilii ksiądz biskup przypomniał hasło naszej pielgrzymki: „Maryja – przewodniczką do świętości”. Maryja prowadzi do świętości i ukazuje, czym ta świętość jest. Ksiądz biskup zadał pytanie: Co cechuje Ruch Rodzin Nazaretańskich? Odpowiedź brzmi – świętość. Do niej zachęceni jesteśmy słowami Pisma Św. „Bądźcie świętymi, jak Ja jestem święty”. Świętość ma wymiar osobisty, poprzez aktywny stan czuwania, przebudzenia i nie poddawania się ociężałości duchowej, oraz wymiar wspólnotowy. Ksiądz biskup za Papieżem Benedyktem XVI, zachęcił nas do rozważenia artykułów zawartych w Credo. Jak być świętą, świętym w Kościele? Poprzez przyjmowanie sakramentów, których symbolem są wody Rzeki Życia i przyjmowanie Ciała Pana Jezusa – Owocu Drzewa Życia. Kościół jest Miastem Bożym zstępującym z góry od Boga. Jego przeciwieństwem jest wieża Babel, której budowniczowie nie potrzebowali światła ani rad Boga, tworząc pomnik ludzkiej pychy. Świętość, oznacza to, co oddzielone, odseparowane od tego co grzeszne, przewrotne, bezbożne, ale nie oddzielone od ludzi. Nie można troszczyć się o własną świętość, nie troszcząc się o innych. Przykładem jest ta odnowiona Bazylika Jasnogórska; gdyby była niedostępna dla ludzi, jej piękno byłoby sterylne. Odnowione wspólnoty Kościoła są po to, aby lśnić pięknością i służyć Bogu i ludziom. Wspólnoty powinny zapraszać i wychodzić na zewnątrz. Tu ksiądz biskup podał przykład inicjatywy pewnego przedsiębiorcy, który ufundował ołtarz „Gwiazda Kazachstanu”, przy którym inni mogą odkryć piękno adoracji Najświętszego Sakramentu. Trzeba dopomóc innym odkryć piękno adoracji Jezusa. Z modlitwy i adoracji bierze się dzieło ewangelizacyjne. Wspólnoty niech się odnawiają, by były Jaśniejącą Świątynią, zapraszającą do siebie i dzielącą się Bożą obecnością, obecnością Jezusa żyjącego, który poprzez strumień Wody Życia i owoce z Drzewa Życia może leczyć ludzi. Tego Bożego zamiaru nie możemy zniweczyć swoją ociężałością - zakończył ksiądz biskup.
Po Eucharystii i krótkim odpoczynku powróciliśmy do sali św. Józefa, gdzie wysłuchaliśmy trzech świadectw. Mieliśmy możliwość wysłuchania jeszcze jednej konferencji księdza Dariusza Kowalczyka na temat kierownictwa duchowego.
Po zakończonej konferencji i udzieleniu błogosławieństwa, udaliśmy się do domów.
Pełną wersję, skrótowo tutaj przedstawionych wypowiedzi, można będzie odsłuchać na stronie internetowej: www.rrn.info.pl