Archiwum

Oddajcie Bogu to, co należy do Boga. Homilia 2.06.2020

Homilia ks. Kazimierza Sztajerwalda

Zacisze, 2 czerwca 2020

Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Chełmicy Dużej

www.jakubchelmnica.parafia.info.pl

Wszystko, co należy do świata oddajcie światu, który idzie na zagładę. Bogu oddajcie to, co należy do Boga. Co należy do Boga? Bóg nas stworzył na swoje podobieństwo. Dał nam życie i ono należy do Niego. Wizerunek Boga jest w każdym z nas. Niejednokrotnie obraz Boga w naszym sercu jest zabrudzony, zardzewiały, jak stare monety.

Jak wygląda wizerunek Boga w naszym sercu? Czy nasze serca należą do Boga? Zmieniamy się, starzejemy, ale poddawajmy się prowadzeniu przez Ducha Świętego, który wszystko oczyszcza.

Kamienie mają bogatą morfologię ukrytą pod zewnętrzną powierzchnią. Dopiero, kiedy zostaną zeszlifowane wydobyte zostaje ich piękno. Cieszy oko ich wspaniała struktura. Patrząc na innych ludzi widzimy ich powierzchowne wady, defekty charakteru. Ale gdy poszukamy w nich obrazu Boga uwidoczni się ich wewnętrzne piękno, które jest Bożym darem.

Pewien król ubolewał nad swoim królestwem, że chyli się ku upadkowi. Nie miał pieniędzy na utrzymanie wojska, skarbiec był pusty, a w kraju grasowały hordy rozbójników. Udał się do mędrca po radę. Ten wziął zgniłe jabłko i rzucił je na ziemię. Jabłko rozleciało się. Z bezkształtnej masy mędrzec wydobył zdrowe i powiedział do króla: „Twoje państwo jest jak to zgniłe jabłko, ale nie wszystko jest w nim zepsute. W nim jest zdrowe ziarno.”

W nas również znajdują się pokłady dobra, które ujawnią się, gdy tylko na to pozwolimy. Miłość sprawia, że człowiekowi chce się żyć. Pewna starsza schorowana pani trafiła do szpitala z powodu zapalenia płuc. Przez dzieci była otoczona tak wielką troską i miłością, że szybko poprawił się jej stan. Troska dzieci sprawiła, że chciało się jej żyć.

Miłość Bożą wydobywa z człowieka, to co piękne, dobre, szlachetne i święte. My w czasie spowiedzi dajemy Jemu nasze zło, zgniliznę życia, a Bóg to wszystko oczyszcza i tworzy w nas nowego człowieka. Podczas spowiedzi całe niebo się cieszy, ponieważ odsłania się w nas to, co jest dobre, byśmy mogli odżyć. Łaska Boża dotyka nas w każdej spowiedzi, w każdej Eucharystii i komunii świętej.

Potrzeba, byśmy oddawali to, co cesarskie cesarzowi, by serca nasze nie było przygniecione przez sprawy odciągające nas od Boga. Jemu samemu oddawajmy nasze serca, bo one należą do Niego.

Maryjo, oddaj Bogu moje serce z całą zgnilizną i marnością. Oddaj moje serce, które jest słabe i ociężałe. Pan je oszlifuje i ujawni ukryte piękno. Maryjo, oddawaj mnie Bogu, tak jak oddawałaś Bogu swojego Syna. Zajmij się mną, tak jak Jezusem, abym był poddany Duchowi Świętemu. Dla Boga nie ma nic niemożliwego, jeśli tylko będę pragnął oczyszczenia mojej duszy.